Müzik Video PİYANO Piyanist Musiki Music
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Yaylı Tambur Ve Piano Düet CANA RAKİBİ HANDAN EDERSİN Osmanlı Saray Müziği Yay Tambur Mızraplı Mızra

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

CANA RAKİBİ HANDAN EDERSİN En Güzel Klasik Türk Musikileri Piyano Tuş ve Yaylı Tambur Sesleri ile Dinlediniz mi?. Eserleri Çok Sesli Armoni ile Acaba Sevecek misiniz?
Piyanist Güneş Yakartepe, " CANA RAKİBİ HANDAN EDERSİN " Eserini Piyano Notalarını yazdı, Piyano çaldı ve Yaylı Tanbur ona Eşlik Etti.
Vokalist ECE YILDIRIM Sesi ile Ona Vokal yaptı.

Cânâ rakîbi handân edersin
Ben bî nevâyı giryân edersin
Bîgânelerle unsiyyet etme
Bana cihanı zindân edersin

Beste: Giriftzen Asım Bey
Güfte: ?
Makam: Uşşak
Usûl: Curcuna
Seslendiren: Zeki Müren
Giriftzen Asım Bey'in hayatı ve eserleri
Cuma, 29 Temmuz 2011 00:00 Salih Bora yazı boyutu yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt
Giriftzen Asım Bey'in hayatı ve eserleri
Giriftzen Asım Bey, 1851 yılında Teselya’da dünyaya geldi. klasik Türk müziğinde nefesli sazlar arasında yer alan ney’in bir çeşit cinsi olan “Girift” üflemekte devrinin en başarılı icracısıdır. Muhzirbaşızade Ali Efendi’nin oğludur. Musiki çalışmalarına 14 yaşında Yenişehir Mevlevihanesi’nde başladı.

Neyzen Yusuf Paşa’nın talebelerinden Neyzen Hasan ve Salim beylerden dersler aldı. İzmir’de Askeri Hesap Memuru olarak çalışırken Mülazım rütbesiyle subay oldu. 1872 yılında İstanbul’a döndükten sonra Sultan Abdülaziz tarafından kurulan İstanbul İtfaiye Teşkilatına yüzbaşı rütbesi ile girdi.

1877 - 1878 Osmanlı-Rus savaşına Bölük Kumandanı görevi ile katıldı. Savaş sonra İstanbul’daki görevinin başına döndü ve bu sefer binbaşı rütbesi ile İstanbul itfaiye kumandanı oldu. Bu dönemlerde musikide kazandığı başarı ve şöhreti gittikçe büyüdü.

Bu sırada devrin ünlü kişileriyle tanışıp dostluklar kurdu. Ayân Azası Mûşir Fuat Paşa ile musiki alanında fikir ve bilgi alışverişinde bulundu. Bu yaklaşım ile sarsılmaz dostluk bağları örüldü. II. Abdülhamid’e Ayân azası Mûşir Fuat Paşa hakkında bazı ihbar ve şikayetler gönderilmesi Mûşir Fuat Paşa’nın sürgüne edilmesine yol açtı.

Giriftzen Asım Bey’de bu sürgün edilenlerin arasında yer aldı ve 1883 yılında Amasya’ya sürgün edildi. Giriftzen Asım Bey, Amasya’ya sürgün edilmesinin şokunu atlatır atlatmaz, kendine yakın hissettiği kişilerle yakın dostluklar kurdu. Geçici ikamet ettiği çiftliğine hemen hemen her gün kırk elli kadar misafir kabul eder, musiki talimleri yapardı.

Musikişinas ailelerle görüşmelerini sıklaştırdı ve nihayetinde “Amasya Musiki Cemiyeti” adı altında çalışmalarına hız kazandırdı ve çok sayıda müzisyen yetiştirdi. Bu sırada eşi vefat etti. Asım Bey Amasyalı dostlarının yardımlarıyla Lütfiye Hanım ile evlendirildi. 1908 yılına kadar Amasya’da kaldı.

Meşrutiyetin ilanı ile İstanbul’a döndü ve eski görev yeri olan İstanbul İtfaiye Kumandanlığı’na bu sefer Albay rütbesi ile başladı. Emekli olana kadar İstanbul’da kalan Giriftzen Asım Bey, emekli olur olmaz Amasya’ya yerleşmek üzere geri döndü. Bu geri dönüşün asıl sebebi, “Amasyalıların sıcak kanlı ve samimi olduklarını, musiki ve dostluklara önem verdikleri” sebep olarak gösterilmişti.

Amasya’da musiki çalışmalarını sürdüren Asım Bey 1916 yılında kendi evinde daha sonra “Amasya Musiki Cemiyeti” adını alacak olan topluluğu bir araya getirdi. Amasya Musiki Cemiyeti’nin fahri başkanlığını yaptı. Cemiyet kurucularından Udi Hulüsi Bey’in (Tiryaki) başkanlık yaptığı toplulukta Nısfıye Dede Sami, Âmâ Mehmet, Udi Tahsildar Mustafa Efendi, Karavaiz İsmail Efendi, Alişan Efendi, Nişan Efendi. Hanendelerden Çuhacıoğlu Terzi Sabri, Hafız Memduh, Topuzubüyük Mustafa görev aldılar.

Yaylı Tambur ve Piano Düet CANA RAKİBİ HANDAN EDERSİN Osmanlı Saray Müziği Yay Tambur Mızraplı Mızrap Beste: Giriftzen Asım Bey Güfte Makam: Uşşak Usül: Curcuna Seslendiren Zeki Müren YouTube Piyanist KTM Klasik Türk Müziği Emel Sayın Can Rakip Piyano Piyanist Yaylı Türk Musikisi saz Facebook Vokalist girift Uşak Türkü Site Klavye Org Bestekar Besteci Fasıl Osmanlı saray Parça Saz Nota yaz Piyano çaldı Araştırma Enstitüsü tayin Türk Musikisi Klasik Neo yepyeni hava canlı Fon Çok Sesli Eşlik Müziği Klasik Türk Müziği Emel Sayın
11 Z Yaylı Tanbur ve Piano Düet CANA RAKİBİ HANDAN EDERSİN Beste: Giriftzen Asım Bey Güfte Makam: Uşşak Usül: Curcuna Seslendiren Osmanlı Saray Zeki Müren Piyanist KTM Klasik Türk Müziği Emel Sayın Can Rakip Yay Tambur Mızraplı Mızrap Piyano Piyanist Yaylı Türk Musikisi saz Facebook Vokalist girift Uşak Türkü Site Klavye Org Bestekar B

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS