Müzik Video PİYANO Piyanist Musiki Music
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Taşkent Türkmen Türküsü SEVDAMLISIN TAŞKENTİM Piyano Söyleyen: OYA Şarkı TÜRKMENLERİ AVŞAR DÜNYA

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Piyanist Güneş Yakartepe " Benim yarim TAŞKENTİM Toroslarda başkentim " Eserini Senfoni Çok Ses Piyano Eşlik Notasını yazarak Enstrumantal Senfoni formunda Akustik Stand Duvar Piyano ile icra etti.
Benim yarim taşkentim
İçimdeki hasretim

Gurbet elde kalmışım
Bu dert nasıl bir derttir

Oy taşkentim taşkentim
Toroslarda başkentim
Senden asla ayrılmam
Sevdalımsın taşkentim

Dağlarında karlar var
Hiç kurumaz çamlar var

Güzelleri tanımam
Anam atam ordalar

Oy taşkentim taşkentim
Toroslarda başkentim
Senden asla ayrılmam
Sevdalımsın taşkentim


Taşkent, Konya ilinin 31 ilçesinden birisi. Konya'nın en güney ucunda yer alan ilçe, Karaman ve Antalya illerine ve diğer bir Konya ilçesi olan Hadim ile komşudur. 11 Ağustos 1988 tarihinde Hadim'den ayrılarak ilçe statüsüne kavuşmuştur.
İlçemiz merkezinde 1 kütüphane mevcut olup, 18.09.1969 yılında hizmete açılmıştır. Halen İlçe Kütüphanesi adı altında hizmet veren kütüphane zengin kitaplığa sahip olmakla birlikte, personeli olmayıp, bir adet geçici personelle hizmet vermeye çalışmaktadır. Kütüphanemize bağlı Afşar ve Balcılar kasabalarında 1 er adet kütüphane bulunmakta, Afşar'da 1 memur, 1 hizmetli, Balcılarda personel bulunmamaktadır.
Ekonomik Durumu
Ekonomik Durumu:
a) Tarım:
İlçe merkezi, kasaba ve köylerimizde 75.000 dekar ekilir-dikilir arazi bulunmaktadır. Arazilerin engebeli olması nedeniyle tarım makineleşmemiş ve tamamen insan ve hayvan gücüne dayalı olarak yapılmaktadır. Son yıllarda meyvecilik alanında hedeflenen oranda olmasa da üretimde belirgin bir gelişme kaydedilmiştir. Başta kiraz, şeftali, erik gibi sert çekirdekli meyveler ile elma, armut vb. yumuşak çekirdekli meyveler yetiştirilmektedir.
bağlı modern yöntemleri kullan bu alanlarda istenilen başarı seviyesine ulaşılmasını engellemektedir. Yapılan eğitim çalışmaları ve sağlanan teşviklerle bu sorun aşılmaya çalışılmaktadır.
İlçe genelinde yeteri kadar orman bulunmaktadır. Ormanları oluşturan ağaç çeşitleri Çam, Ladin, Katran ve Meşe olarak sayılabilir. b) Hayvancılık: İlçe hayvancılık yönünden de ileri bir düzeyde değildir. Hayvancılık genellikle küçükbaş hayvancılık üretimi şeklinde yapılmaktadır. Büyükbaş hayvanların büyük bir kısmı yerli kara tabir edilen sığır ırklarından oluşmaktadır.
Ayrıca ilçe coğrafi konumu ve mevcut olan arazi yapısı ile kuru ve sulu ziraata uygun
İlçede önemli bir sanayi kuruluşu yoktur. Hayvancılığa dayalı süt mandırası ve soğuk hava deposu dışında, küçük ölçekli aile işletmeleri (halıcılık, bıçakçılık) ile belediyelerin (Taşkent-Balcılar) ve halka ait alabalık üretme tesisleri bulunmaktadır.
d) Kooperatifçilik: İlçe merkez ve kasabalarında üç adet tarımsal kalkınma kooperatifi bulunmaktadır.
e) Bankacılık:
İlçede TC. Ziraat Bankası şubesi mevcut olup, 5 personeli bulunmaktadır. Banka şubesinden Emekli Sandığı, S.S.K., Bağ-Kur ve devlet memurlarının maaşları ödenmektedir. Halk banka kredisi kullanma konusunda çekingen davranmaktadır.
f) Turizm: İlçemiz yayla ve dağ turizmi ile kış turizmine uygun olup, Taşkent-Alanya yolunun iyileştirilmesi halinde bu sektörde büyük gelişmelerin olacağı tahmin edilmektedir. Turizmin gelişmesi amacıyla İlçe merkez belediyesince yaptırılan iki yıldız hizmet kalitesindeki otel (Pirilerkondu) faaliyetine devam etmektedir.
Ulaşım ve Altyapı
a) Elektrik: İlçemizin elektrik sistemi enterkollekte sisteme bağlı olup, genelde Göksu Hidroelektrik Santralinden enerji almaktadır. İlçe merkezi, kasaba ve köylerde elektrik ihtiyacı tümüyle karşılanmış bulunmaktadır. Sokak aydınlatmaları genel olarak yeterlidir. Kasaba ve köylere bağlı yaylalar mevcut olup, yaz aylarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Hayvancılık ve meyveciliğin (özellikle kirazcılığın) gelişmesi için yaylalara ve bahçelere elektriğin götürülmesi önceliklidir.
b) Su : İlçe merkezi, kasaba ve köylerde içme suyu problemi büyük ölçüde giderilmiş olup, bütün yerleşim birimlerinde şebeke suyu mevcuttur.
TAŞKENT TÜRKMEN TÜRKÜSÜ SEVDAMLISIN TAŞKENTİM PİYANO SÖYLEYEN: OYA ŞARKI TÜRKMENLERİ AVŞAR DÜNYASI OĞUZLARIN BOY IRKLAR DİLLER TEŞ YAKMA GELENEĞİ TÜRKMEN ŞEYH YUNUS EMRE TÜRKMENCE 1. TÜRKMENLİK HORASAN 2. PROTO KIZILBAŞ 3. TÜRK MEN ANADOLUYA GÖÇÜ 4. OSMANLI DEVLETİ KURULUŞ AŞAMASI 5. SAFEVİLİK KIZILBAŞ 6. KAYNAK KAYNAKÇA PİANO SURİYE TAHTACI İLİNİN BİR İLÇESİ YÜZ ÖLÇÜMÜ NÜFUSU KÖYLER RAKIM ORTA TOROSLAR TAŞELİ PLATOSU GÖKSU VADİSİ KANYON YER ALAN KÜÇÜK AMA ŞİRİN BİR TARİHİ KAYIT KOMESETTİN İLİ İLÇE MERKEZİ DIŞİŞLERİ BAKANI SAYIN PROF. DR. AHMET DAVUTOĞLU DOGUM YERİ

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS