Müzik Video PİYANO Piyanist Musiki Music
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Şol Cennetin Irmakları Akar Allah Deyu Vokalist: OYA Piyano Yunus Emre İlahi Video Medıne Arap Islam

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Güneş Yakartepe "Şol Cennetin Irmakları Akar Allah Deyu İlahi" Eserini Senfonik (Çok Sesli) Eşlik Notalarını Analiz Ederek Armonilerini Ooluşturdu. ve Dijital Piyano ile Çaldı ve Söyledi, Şol Cennetin Irmakları Akar Allah Allah Deyu
Şol cennetin ırmakları Akar Allah deyu deyu
Çıkmış İslam bülbülleri Öter Allah deyu deyu

Salınır tuba dalları Kur'an okur hem dilleri
Cennet bağının gülleri Kokar Allah deyu deyu

Ol Allah'ın melekleri Daim tesbihte dilleri
Cennet bağı çiçekleri Kokar Allah

Aydan aydındır yüzleri Şekerden tatlı sözleri
Cennette huri kızları Gezer Allah

Kimler yeyip kimler içer
Hep melekler rahmet saçar
İdris nebi hulle biçer
Subhan Allah deyu deyu

Yunus Emre var yarına
Koma bu günü yarına
Yarın Allah divanına
Varam Allah deyu deyu
cennet
Dinî inanışlara göre dünyada iyilik yapanların, günahsızların, öldükten sonra sonsuz bir mutluluğa kavuşacakları yer, uçmak (II), behişt
Örnek: Cennet cennet dedikleri birkaç köşkle birkaç huri / İsteyene ver sen anı, bana seni gerek seni. Yunus Emre
Çok güzel, huzur veren (yer)
Örnek: Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda. M. A. Ersoy
Dini inanışına göre, iyilik yapanların, günahsızların, öldükten sonra sonsuz mutluluğa kavuşacakları yer, uçmak.
Çok güzel, ferah yer, bahçe.

Allah inanan ve Ona ibadet ve itaat edenlerin, iman ve İslamiyyet'e ihlas ve sadakatle hizmet edenlerin, Kur'ana bir hizb-ül Kur'an olarak mücahidane bir surette hizmetkar olan mücahid cihad diniyye erlerinin ahirette fazl-i İlahi ile gidip ebediyyen içinde kalacakları mekan ve mesken. Cennet'in varlığını bütün peygamberler, onların yolundan giden al
Vokalist OYA YILDIZ Sesiyle Ona Vokal Yaptı. Değişik Yapıdaki bu Piyano Düetini Çok seveceksiniz.
Yöre Derleyen enstrumantel saz trt1 aksam sefa halk müziği bolu stüdyo makyaj Odası Şarkısı Türküsü Şarkıları Canli Turku folk saz baglama düet nostalji treni halk müzik facebook Usta Baglama senfonisel ilahi orkestra senfonik senfoni ilahiler
Dosdoğru İnsanların Dergahı Taptuk Emre
Bunu E-postayla Gönder

Hikayeyi bilirsiniz Yunus Emre kırk yıl boyunca Taptuk Emre'nin dergahına odun taşır. Odunlar şeyhin dikkatini çeker. Sorar bir gün Yunus'a:
Ey Yunus. Ormanda eğri odun yok mudur ki bunların hepsi düzdür ?"
Ormanda eğri odun var olmasına var şeyhim amma senin dergahından içeri odunun bile eğrisi giremez efendim." der.

İşte muhabbet insanı Yunus Emre'nin hocası Taptuk Emre'nin türbesi Nallıhan'ın Emrem Sultan Köyü'nde bulunmaktadır. Sarıyar Barajı'nın yapımı sırasında restore edilen türbeye küçücük bir kapıdan giriyorsunuz. Bu eski bir türbe geleneği. Yatan zata hürmeten eğilmek için bu şekilde yapılıyor kapılar. İçeri girdiğinizde ürperten bir serinlik karşılıyor sizi.

Taptuk Emre, Horasan'dan gelen Ahmet Yesevi'nin ilk talebelerinden. Onunda hocası Hacı Bektaş-ı Veli'dir. Yunus Emre, Taptuk Emre ve Hacı Bektaş arasında çok özel manevi bir ilişki vardır. Bu üç büyük zat ve onların talebeleri Ankara'nın ve Anadolu'nun manevi bekçileridir.
Taptuk'un tapusunda,
Kul olduk kapusu Ezeli vatana geri dönüş için ya da Dosta, Hakka kavuşmak için insanın insan olmasını, yani içimizdeki insanı bilmemiz gerekir. Çünkü insan içinde nefs vardır. Ve onun ötesinde ölümsüz olan, Tanrısal bir ‘’öz’’ vardır ki insanı insan yapan o özdür. Bu nedenle dervişlik yolu insanın ‘’kendisini bilmesinin’’ yoludur. İnsanın yürüdüğü yol insan olmaya doğru, kendi özüne doğru giden yoldur. Bu insanın iç ödevidir, kaderidir. İnsanın başka bir seçeneği yoktur. Bu yolda olmanın ve kendini bilmenin temel şartı daha önce vurgulandığı gibi güzel ahlaka sahip olmaktır. İçimizdeki gönül evini zenginleştirmek ve erdemlerle doldurmak gerekir. İnsanı vatanından, insanlığından ayıran en büyük düşman gönül ülkesini ele geçiren açgözlülük, cimrilik, gıybet, öfke, kin gibi nefsevî kusurlardır. Bunlara hakim olmak ve erdemleri geliştirmek dervişliğin (filozofluğun) ana pensibidir.

Peki insanın bu iç yolculuğunda ona güç veren temel şey nedir? Bu yol pek çok engelle dolu iken insan hiç bıkmadan usanmadan sürekli olarak bu yolda nasıl yürür? Bu gücü nereden alır? İnsanı bu yolda tutan en büyük güç ‘’AŞK’’tır. Yunus’a göre bu nedenle şiirlerinde en çok değindiği konulardan biri de ‘’AŞK’’tır.

Aşkı fiziksel aşk ve ilahî aşk olarak ikiye ayırmak gerekir. Fiziksel aşk, dünyevî olana duyulan sevgi ve muhabbettir. İlahî aşk ise insanı asıl özüne, birliğe doğru çeken güçtür.
Yunus miskin çiğ idik
Yunus Emre şiirlerinde kendinden miskin, garip bir derviş olarak bahseder. Miskin; yoksul, fakir, garip demektir.

Derviştir. Dervişliğin ana ilkesi kendini bilmek ve yenmektir. Yaşanan uygulanan ve günlük hayatın her bir anına indirgenen bir yaşam felsefesine dayanır.

Yunus’un bahsettiği yoksulluk, fiziksel yoksulluğun ötesinde içsel bir yoksulluktur. Bir başka deyişle gönül ülkesinde nefsani unsurların bulunması erdemlerin eksikliğinin yoksulluğudur. Yunus gariptir çünkü dostundan (Tanrı) ayrı düşmüştür. Bu yüzden kendini garip kimsesiz hisseder.

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS