Müzik Video PİYANO Piyanist Musiki Music
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Piyano & Klarnet ZAHiT IİZi TAN EYLEME Yeniçeri Marşı Nefesi Derviş Dede Yemin Eylem Eyle Vakti Meht

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Osmanlı Türk Müziklerini Piyano Tuş Sesleri ile Dinlediniz mi?.
Genç Piyanist Güneş Yakartepe, "Zahit Bizi Tan Eyleme " Eserini Piyano Notalarını yazdı, Piyano çaldı ve Söyledi. Sol Klarnet Ona Eşlik etti.
Solist; ECE YILDIRIM Sesi İle Ona Vokalde Eşlik Etti.
Osmanlı Türk Saray Müsikileri Klarnet ve Piyano Serisi: 8
Çok sevilen Musikilerimizi Piyano ve Klarnet ile Dinleyince Umarım Güzel Bulursunuz, Umarım Hoşunuza Gider. Sevgi ve Saygılar...
Yorumlarınızı ve Eleştirilerinizi bekliyorum.
zahid bizi tan eyleme
hak ismin okur dilimiz
sakın efsane söyleme
hazret'e varır yolumuz

sayılmayız parmağ ile
tükenmeyiz kırmağ ile
taşramızdan sormağ ile
kimse bilmez ahvalimiz

erenler yolun güderiz
çekilip hakk'a gideriz
gaza-yı ekber ederiz
imam ali'dir ulumuz

erenlerin çoktur yolu
cümlesine dedik beli
gören bizi sanır deli
usludan yeğdir delimiz

tevhid eden deli olmaz
allah deyen mahrum kalmaz
her seher açılır solmaz
bahara erer gülümüz

muhyi sana olan himmet
aşık isen cana minnet
elif allah mim muhammed
kisvemizdir dalımız

üstad'dan canlı dinlemek başka olurdu.
light blue

2014 senesi mart ayında erkan oğur ve ismail hakkı demircioğlu konserinde çalınmış her dinlenildiğinde tüyleri diken diken eden eserdir.
erkan oğur bu eseri e-bow'la çalmıştır.konserin başında 'hayat da;müzik de yozlaşıyor' demiştir;bu esere geçmeden önce de 'şimdi de yozlaşmanın estrumanı bir eser çalıyoruz.Erkan oğur'un anadolu beşik albümünde yer alan bir türkü. sözleri: Muhteşem Yüzyıl Zahid Bizi Tan Eyleme Muhteşem Yüzyıl Şehzadelerin Ölümünde Çalan Şarkı Muhteşem Yüzyıl Şehzade Mustafa Ölüm Sahnesinde Çalan Şarkı Zahid Bizi Tan Eyleme Sözleri Zahid Bizi Tan Eyleme Hikayesi Zahid Bizi Tan Eyleme Ne Demek Zahid Bizi Tan Eyleme Dinle Zahid Bizi Tan Eyleme Türkü Sözleri Zahid Bizi Tan Eyleme Notalar Zahid Bizi Tan Eyleme Sözleri Erkan Oğur Erkan Oğur Zahid Bizi Tan azen böyle "baĞzı" şarkılar durup dururken! gelir, kafana ve ruhuna girer, işte gitmez bi türlü.. Zamanlama da manidar! olunca yazmak da farz olur.

Yıllar önce ilk kez Erkan Oğur'un Anadolu Beşik albümünde "anlamıyorum ama hissediyorum, nerelere gidiyorum bilmiyorum " tadında dinlemiştim çok iyi hatırlıyorum. Yıllar sonra Hatırla Sevgili dizisinde duyduğumda ne demek istediğini de anlama gayretine girmiş ama o zaman da herhalde yine çok muvaffak olamamıştım.

Ruhi Su, Gonca Akyar, Sadık Gürbüz gibi şarkıcıların da yorumladığı türkü, popüleritesine Muhteşem Yüzyıl ile ulaştı muhtemel.

Bir Bektaşi olan Muhyiddin Abdal tarafından yazılmış ve "nefes" olarak tabir edilmiş bir nevi ağıt..

Zor dönemleri anlattığı için olsa gerek melodisi epik, hüzünlü, hem güç hem umut veriyor. İnce bir serzeniş, insanın değerini, özenilerek yaratıldığını, kimsenin kimseye ta'n etmek hakkı olmadığını anlatmak var içinde. Zannedersem tüyler ürperten melodisi ise "zulme başkaldıran" temalı sözlerinden dolayı. Dinledikçe içine içine işler, Hakk'ı arayanın aşkı arayanın türküsüdür. "usludan yeğdir delimiz" halbuki "tevhid eden deli olmaz" hak dostu ölmez hak sevdiğini öldürür mü ?" sözleri ile meramını altını çize çize ezgilerini vura vura işler.

Şimdilerde ise bir çok kişinin Şehzade Mustafa ile öğrendiği ve hayran kaldığı versiyonu,Aytekin Ataş'ın davul ve zurnaları eklemesi ile bir başka olmuştur. En güzel "isyan", en güzel "eyvallah" dizeleri muhtemel bu şiirdedir.

"Sayılmayız parmak ile, tükenmeyiz kırmak ile, aşık isen can'a minnet eyvallah, hey hey dost"

"Biz hayy isek siz de hayysınız, siz hû iseniz biz de hûyuz. hayydan gelen hûya gider"

Ezeli ve ebedi olanın O'na dönüşüdür. Hayat ve hakikat kokar.

Bakıp da görememiş gibi gerçekten ne denli güzel bir türkü olduğunu son iki yılda gerçekten algılayabilmiş biri olarak en sevdiğim versiyonunu ilk dinlediğim kişiden paylaşmak isterim.Söyleşinin sonunda söz dönüp dolaşıyor, Ruhi Su geliyor başladığı yere, çocukluğuna. Bir neslin hayallerini müziğiyle beslemiş, türküleriyle, marşlarıyla umudu ete kemiğe büründürmüş, baskılara hiç boyun eğmemiş ama kaybolmuş çocukluğu hakkında hep lâl ü ebkem olmuş, dilsiz kalmış Ruhi Su, çekinerek konuşuyor. Çekinerek ama çok şey anlatacağını umarak, kısa ve öz konuşuyor:

“Demin anlattıklarımı kimselere anlatmadım. Öksüz olduğumu çok kimseye söyleyemedim. Toplumumuzda hâlâ aşiret anlayışı var. İlk iş ‘Kimlerdensiniz?’ derler. Kendini yetiştirmiş olmanın önemi hâlâ anlaşılamadı.”

Piyano & Klarnet ZAHİT BİZİ TAN EYLEME Yeniçeri Marşı Alevi Derviş Dede Yemin Eylem Eyle Vakti Mehter Takımı Mehterbaşı Ses MEHTERÂN Tekke Müziği Muhteşem Süleyman Dizi İlahi Ağıdı Ağıt Piyanist Sol Damar Macun Meyan Fon Bektaşi Nefes Uzun Versiyon Şehzade Mustafa'nın Hüzünlü İdam Hikayesi Mehter Zili Askeri Müzik Bölüğü Kültür Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Müziği Topluluğu Büyükşehir Belediyesi EZEL Üflemeli Nefes Sufi Nefesli Çalgılar Zurna Nefes Türkçe Halk Çalgı En Tiz En Gür Sesli Düğün Bayram Bando

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS