Müzik Video PİYANO Piyanist Musiki Music
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Piyano Ile Türküler BAĞLAMAM VAR ÜÇ TELLİ Muğla Ula Yöresi Yörük Kızı Video Son Merkezi Anonim Türkü

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Piyano ile Senfonik Şekilde Türk Halk Müziği Türkülerimizi GÜNEŞ YAKARTEPE Piyano ile Seslendirdi. Vokalist ECE YILDIRIM Sesi ile Eşlik yaptı.
Eserleri Dinleyince Piyano ile ezgilerimizi Çok güzel ve değişik bulacaksınız. Ümit ederim Seversiniz. Olumlu veya Olumsuz Yorumlarınızı bekliyorum
Bağlamam Var Üç Telli İmanım
Borcum Var Beşyüzelli
Gitti De Yörük Kızı Gelmedi İmanım
Kocaya Da Vardı Besbelli

Ammanın İmanım Şalvar Malvarlım
Yörük Kızın Allahına Yalvarın

Kesik Başı Kestane İmanım
Gölgesi Düştü Üstüme
Kalkın Da Gidelim Baskına İmanım
Yörüğün De Kızının Üstüne
Piyanist GÜNEŞ YAKARTEPE " Bağlamam Var Üç Telli Muğla Ula " Eserinin Senfoni Şekilde (Çok sesli) Eşlik Notalarını ve armonilerini yazdı, Piyano ile çaldı ve Söyledi, Vokalist Vokalist ECE YILDIRIM Ona Sesiyle Vokal Yaptı.
Hikaye Öykü Bağlamam Var Üç Telli Muğla Ula

1992 yılında Fransa Sorbonne Üniversitesi Müzikoloğu Jerome Cler bir bağlama sesinin büyüsüne kapılarak Türkiye’ye gelir. Batı Toroslar’ın çoban müziği kırık gayda’yı, köy düğünlerinden Avrupa’nın seçkin konser salonlarına taşır. Yapımda, UNESCO tarafından “Yaşayan İnsan Hazinesi” seçilen Hayri Dev'in, müziği kadar enteresan yaşam öyküsü ekrana geliyor.
Elinden düşürmediği üç telli bağlaması ve ceketinin iç cebinde taşıdığı çam düdüğüyle, 13 yaşında dağlarda çobanlık yaparken “Birgül” adındaki komşu kızına âşık olur. O günden bugüne dedesinden, babasından öğrendiği bu müzikleri keçileri düze çıkarmak ve çobanlar arasında yarenlik yapmak için çalıp söyler.
Ödülleri:
- 12.Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali Profesyonel Kategori Birincisi.
- 6. Aljazeera Uluslararası Belgesel Film Festivali'nde Kısa Film Kategorisi’nde Finalist.
- 1. Tayvan Uluslararası Türk Belgesel Film Seçkisi.
- Ankara Sinema Derneği 2010 Cannes Film Festivali “Documentaries and Shorts Turkish Cinema 2010 Cataloque” Seçkisi.Muğla Ula -Ali Rıza Zorlu- İstanbul Belediye Konservatuarı
AYLABAŞI KESTANE, YA DA KURNAZ KIZI

Kestane yaylası, Karumcabeli ile Kapuca arasındadır. Tasdelen yaylası da hemen üstündeki tepelerdedir. Ünlü Gavurdöndü pınarı da on dakikalık yerdedir. Burası bahçelik ve yeşillikler içindedir. Kestane yaylasın da namlı ve o kadar da işveli bir kız yaşarmış. Çok fettanmış. Çoban delikanlıları ‘’Sana varacağım’’ kandırır ve birbirlerine düşürürmüş. Adı nemize lazım, ’’kurnaz kızı’’ dedin mi bitti. Gençleri birbirine düşürürmüş. Sonra da onların kedi aralarındaki kavgalarını bir güzel seyredermiş. Birbirini öldürenler, birbirlerinin ahırını yakan, damını yakanlar olmuş. Namı almış yürümüş, Kestane Yaylası ve Kurnaz Kızı dillere destan olmuş.
Kurnaz kızın aşkına
Kılavuzumuz İlhan Bey çevreyi çok iyi bilen, yöre kültürüne gönül veren, bağlama çalan ve de halk müziğine karasevdalı birisiydi. Zaten bizim yaptığımız araştırmada İlhan Bey'in şahsi gayretleriyle gerçekleşmişti. Doğrusu ondaki müzik ve yöre kültürü sevdası, sevgisi bizleri kamçıladı. Ayrıca; müzik konusundaki birikimi ve Talip Özkan'a olan hayranlığı ise kaynaşmamızı daha da çabuklaştırdı.
Esenler'de İlhan Bey öncülüğünde bize kaynak olacak Mehmet Bodur'un evine konuk olduk. Ev küçük ve iki katlıydı. Bizler ikinci kata yerleştirildik. Evin küçük ve dağınık oluşu çalışmalarımızı bir hayli zorlaştıracağa benziyordu. "Gurbetlikte bedbahtlık aranmaz" diyerek önce araştırmayla ilgili araç gereçlerimizi yerleştirip çalışmalar başladı. İlk kaynak kişimiz hane halkı reisi Mehmed Bodur oldu. Mehmet Bodur yıllardır üç telli çalmayı bıraktığından parmakları işlekliğini kaybetmiş, yaşlandığı için de sesi hiç çıkmaz olmuştu. Buna rağmen Mehmet Bodur'la ilgili gerekli bütün çalışmalar yapıldı. Esenler Köyü'nde ikinci kaynak kişimiz ise Durmuş Gürsoy'du. Vakit geçirmeden çalışmalara başladık. Durmuş Gürsoy'un da Mehmet Bodur'dan pek bir farkı yoktu. Ama Mehmet Bodur'a göre üç telliyi daha iyi kullanıyordu. Onun da parmakları durmuş, üç telli çalma yeteneğinin çoğunu kaybetmişti. Yöresinin dışında ezgiler çalıp söylüyordu Neden kendi bölgenizden çalmıyorsunuz? diye sorduğumda "Başka yörelerin türküleri daha hoşuma gidiyor" cevabını verdi. Çekimler yapıldı, sesler kaydedildi. Sıra üç telliyle ilgili teknik bilgilere gelmişti. Her iki kaynak kişinin de bu konuda yeteri kadar birikime sahip olmadığını gördük. Kendi gayretimizle üç tellinin boyu, perdesi ve eşik boylarını ölçtük. Düzenlerle ilgili bilgiler aldık. Üç tellinin düzeni-akordu konusunda her iki kaynak da aynı bilgileri veriyordu ve dört düzen olduğunu söylüyorlardı.
Piyano ile Türküler BAĞLAMAM VAR ÜÇ TELLİ Muğla Ula Yöresi Yörük Kızı Video Son Merkezi Anonim Türkü Nota Site Piano Armoni Senfoni Sanat Müziği KÖYLER GEZİLECEK YERLER AKTİVİTELER YEME İÇME KONAKLAMA Bileti Araç Kiralama Vizeler Kurumsal İletişim Ana say Ok Türkiye Ok Ana Sayfa Kız Öğrenci Yurtları Erkek Öğrenci Yurtları Kız Öğrenci Evleri Pansiyon Erkek Öğrenci Evleri Türkü Site Resitali TürküEvi Evi Nağme Mani nasıl kim kime niçin nerede ne kimle yöre makam bölge peşrev fasıl saz eser Güneş Yakartepe

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS