Müzik Video PİYANO Piyanist Musiki Music
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Kerimoğlu Zeybeği Türkü Müziği Vokal:OYA Piyano Tolga Çandar Muğla Zeybek Efe Yöre Son Ezgi Karoke E

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Güneş Yakartepe " Şarkısı Türküsü İlahi" Eserini Senfonik (Çok Sesli) Eşlik Notalarını Analiz Ederek Armonilerini Ooluşturdu. ve Dijital Piyano ile Çaldı ve Söyledi,
Vokalist OYA YILDIZ Sesiyle Ona Vokal Yaptı.
Kerimoğlu Zeybeği (Ağır zeybek)
(öf ülen of ülen of) Şu Muğla'nın çamları da çamları
Al kanlara boyanmış Kerimoğlu'nun her yanları

(öf ülen of ülen of) Şu Muğla'ylan Yerkeseğin arası
Yaktı da beni kaşlarının karası
(öf ülen of ülen of) Eyüp'üm gitti bulunmaz
Elleme kör olası Arap uykularda adam vurulmaz
Kerimoğlu Zeybeği -Zeybeğin hüzünlü hikayesi
Yerkesik'te Kerimoğlu'nun öldürüldüğü ev (ön plan) ve müze haline getirilmiş müştemilatı (arka plan)
Kerimoğlu Zeybeği, 1901 yılında geçen ve Muğla'nın Yeşilyurt beldesinden Kerimoğlu Eyüp'ün kahramanı olduğu bir olayı konu edinen ünlü bir türkü.
'Kerimoğlu Efe' lakabıyla tanınan Ali Kocaman Kerimoğlu'nun, Karanlık Köy'deki 250 yıllık evi ve bir süre gizlendiği mağarası, 'Kültür Varlığı' olarak tescil edildi.
Bodrum ve Muğla yöresinin en ünlü türkülerinden birine konu olan ve 'Kerimoğlu Efe' lakabıyla tanınan Ali Kocaman Kerimoğlu'nun, Karanlık Köy'deki 250 yıllık evi ve bir süre gizlendiği mağarası, Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından 'Kültür Varlığı' olarak tescil edildi .

Kerimoğlu'nun torunu Muhammet Kocaman, beş yıl önce yaptığı başvurunun da sonuçlandığını söyledi. Kocaman, "Adına türkü yakılan Kerimoğlu Efe'nin öyküsü, 250 yıllık evi, mağarası ve mezarının bulunduğu bölge koruma altına alınıp, restore edilerek kültür turizmine kazandırılacak" dedi .

'Kerimoğlu Efe'nin torunu, tabelacı 60 yaşındaki Muhammet Kocaman'ın, beş yıl önce dedesinin Karanlık Köy'deki 250 yıllık evi ve mağarasının, 'Kültür Varlığı' olarak tescil edilmesi yolunda Kültür ve Turizm Bakanlığı'na yaptığı başvuru karara bağlandı .

Bakanlığın talimatıyla çalışmaya başlayan Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü, evin 'Kültür Varlığı' olarak tescil edilmesine karar verdi. Karar da Muhammet Kocaman'a bildirildi. Kararı sevinçle karşıladığını belirten Kocaman, şunları söyledi :

"Bodrum'a 35 kilometre uzaklıktaki Karanlık Köyü'nde yaşayan dedemin yaşamı türküye ve yerli birçok filme konu oldu ancak filmlerin çoğu gerçekleri yansıtmadı .

Dedemin gerçek yaşam öyküsünü yazmaya başladım. Dedemin evi ve mağarasının, 'Kültür Varlığı' olarak tescil edilmesinin ardından Muğla Valiliği ve Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilip müze haline getirilerek kültür turizmine kazandırılacak .

Her yıl bölgede safariye çıkan çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği ev ve mağara kurtarılmış olacak. Şimdi de Kerimoğlu türküsü ve öyküsünün bakanlık tarafından koruma altına alınmasını ve telif haklarına sahip çıkılması için yasal girişimleri başlatacağım . "

TÜRSAB Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel de Kerimoğlu Efe'nin yaşadığı ev ve mağaranın, 'Kültür Varlığı' olarak tescil edilmesinin sevindirici olduğunu söyledi .

KERİMOĞLU KİMDİR?

Menteşe Beyliği'nin önde gelen ailelerinden biri olan ve Bodrum'a gelerek yerleşen Kerimoğlu'nun oğlu Kerim, 1835 yılında Mumcular Beldesi'ne bağlı Karanlık Köyü'nde doğdu. Kerim 18 yaşındayken komşu Pınarlıbelen Köyü'ndeki balıkçı Ali'nin kızı 16 yaşındaki Ayşe'ye aşık oldu .

Ancak Kerim'e verilmeyen Ayşe, başka biriyle evlendirildi. Bunun üzerine Kerim, Ayşe'yi kaçırıp dağa kaldırdı. Daha sonra yakalanan Kerim hapse atıldı, Ayşe de canına kıydı .

Kerimoğlu 22 yaşında iken kardeşi İbrahim'in Çökertme yakınlarında Rum çeteciler tarafından öldürüldüğünü öğrenince arkadaşlarıyla hapisten kaçtı. Kardeşini öldüren 18 Rumu yakalayarak kurşuna dizdi, daha sonra da 60 adamıyla dağa çıktı. Yaklaşık 20 yıl Bodrum- Muğla Yerkesik bölgesindeki dağlarda gezdi, eşkıyanın ve Rum çetecilerin, zenginlerin kabusu oldu .

Zenginlerden aldığını, kervanlardan topladığını köyleri dolaşarak fakirlere dağıttı, hastaları tedavi ettirdi. Aynı gün içinde hem Çökertme hem de 170 kilometre uzaklıktaki Muğla'nın Yılanlı Dağları'nda görülmesinin sırrı çözülemedi .

1855 yılında Kerimoğlu türküsü doğdu, ağızdan ağza yayıldı. Kerimoğlu'nu aramaya gelen askerler bu türküyle karşılandı. Kerimoğlu, bir gün yardım ettiği bir kişinin ihbarıyla pusuya düşürülüp yakalandı .

İzmir'de konulduğu hapishanede Ermeni asıllı Avanoz Efe'yi öldürünce Fizan Daha sonra Rodos'a giden ve bir kahvecinin kızıyla evlenen Kerimoğlu, 1890 yılında Bodrum'a dönüp yeniden adamlarını topladı. Ancak dönemin Bodrum kaymakamının isteği üzerine, adamlarıyla silahlarını bırakan Kerimoğlu 35 yıllık efelik hayatına son verdi .

Doğduğu Karanlık Köye dönen Kerimoğlu Mumcular Beldesi'nden Hacı İmam'ın kızı Fatma ile evlendi. İyi saz çalıp türkü söyleyen Kerimoğlu'nun altı çocuğu oldu. Kerimoğlu doğduğu evde öldü .

Haber Yayın Tarihi Doğan Haber Ajansı Kerim oğlu Efe'nin Evi Ve Mağarası Müze Oluyor Google Reklamları

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS