Müzik Video PİYANO Piyanist Musiki Music
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

ÇANAKKALE Içinde Aynalı çarşı Türküsü Akustik Piyano Ile Piyanist Özgür Savaş Güney Canakkale 2 Müzi

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Piyano Eşlik Nota KARAOKE ENSTRUMANTAL PİYANO RESİTALİ MÜZİK PİYANİST RESİTAL PİANO İLAHİ KONSER ŞARKI İLAHİ FON MÜZİĞİ TÜRKÜESER KARAOKE MELODİ

Özgür Savaş Güney " Çanakkale Türküsü " Eserini Piyano Eşlik Notasını yazarak akustik yamaha Stand-Duvar Piyano ile icra etti .
Çanakkale içinde vurdular beni
Ölmeden mezara koydular beni
Of gençliğim eyvah
Çanakkale köprüsü dardır geçilmez
Al kan olmuş suları bir tas içilmez
Of gençliğim eyvah
Çanakkale içinde aynalı çarşı
Anne ben gidiyorum düşmana karşı
Of gençliğim eyvah
Çanakkale içinde bir dolu testi
Anneler babalar ümidi kesti
Of gençliğim eyvah
Çanakkale'den çıktım yan basa basa
Ciğerlerim çürüdü kan kusa kusa
Of gençliğim eyvah
Çanakkale içinde sıra söğütler
Altında yatıyor aslan yiğitler
Of gençliğim eyvah
Çanakkale'den çıktım başım selamet
Anafarta'ya varmadan koptu kıyamet
Of gençliğim eyvah
Destan, efsane, masal, mani, bilmece, ninni, türkü gibi ürünler bilinmeyen bir zamanda ve bilinmeyen bir kişi tarafından söylenir. Daha sonra ağızdan ağıza yayılarak söylenir ve bu arada kısmen değişir. Ağızdan ağıza söylenişin devam ettiği bu sürecin bir noktasında eser bir derleyici tarafından tespit edilir ve kaydedilir. Eserin yazıya geçirildiği bu ilk metin eserin orijinal metni kabul edilir. Bazen eserler farklı derleyiciler tarafından, farklı bölgelerde değişik metinler halinde tespit edilebilir. Her metin ayrı ayrı değerlendirilir ve eser üzerinde yapılan çalışmalar tüm bu metinler incelenerek yapılır. Aralarındaki dil ve anlatım farklılıkları genelde eserin tespit edildiği yer , zaman ve esere kaynak olan kişinin sosyal ve kültürel yapısına bağlıdı
Çanakkale, Cumhuriyetin ilk yıllarında Biga ve Gelibolu sancaklarının kaldırılması ve her ikisinin ortasında bulunan Çanak köyünün il ilan edilmesiyle meydana gelmiştir. 1927 Nüfus sayımında Çanakkale'nin merkez nüfusu sadece 8.500 kişi idi.. Eski çağlarda, Hellespontos ve Dardanelles olarak da adlandırılan ilde 3000 yıldan beri yerleşim olduğu bilinmektedir. Bugün bile kalıntıları bulunan Truva (Troia, Troy) Antik kenti M.Ö 2500 yılında büyük bir depremle yıkılmış ve bölge uzun yıllar Lidya'lılarca yönetilmiştir. Milattan önce 336 yılında bölgede en önemli güç haline gelen Pers İmparatorluğu Helenizm'i tüm dünyaya yaymak amacındaki Büyük İskender Granikos Çayı (Biga Çayı) kıyılarında büyük bir bozguna uğratılmıştır. Osmanlı Devleti döneminde de Karesioğulları Beyliğinin yıkılması ile ilin bugünkü topraklarının büyük bir bölümü ele geçirilmiş, Bizans'a sayesinde ilin fethi daha da kolaylaşmış ve Boğazlar ile birlikte kontrol Osmanlı Devleti'ne geçmiştir.
Çanakkale ilinin topraklarının bütününe bakıldığında, üzerinde kurulmuş olduğu yarımada Biga Yarımadası olarak adlandırılır. İl içindeki en kayda değer yükselti Biga Dağları'dır. Biga adının bu denli çok kullanımının sebebi, Cumhuriyet döneminden önce , Osmanlı idari sisteminde Sancağın Biga ilçesi olmasıdır. Yani ilin eski merkezi Biga olup, Cumhuriyet döneminde, kazanılmış olan başarılardan dolayı ilin ismi ve merkezi Çanakkale olarak değiştirilmiştir. İlin isminin kökeni yörede çok gelişmiş olan çanak - çömlek zanaatine dayanır. Şehrin iki simgesi haline gelen Kale-i Sultaniye ile çanakçılık özdeşleşince de şehir Çanakkale olarak adlandırıldı
İskelenin karşı tarafında kentin simgelerinden olan tarihi Saat Kulesi var. 1897 Yılında İtalyan tüccar ve konsolosu Emili Vitali tarafından yaptırıldı. Ayvalık taşından yapılmış olan kulenin dört cephesinde de saat var. Kare planlı yapı yukarıya doğru incelerek yükseliyor. En üstte çokgen gövdeli çan köşkü bulunuyor. Altındaki çeşme 1889′da varlıklı Yahudi Halyo tarafından yaptırılmış.
Eski Çanakkale
Saat kulesinin iki yanından giren iki sokak kentin eski mahallelerine çıkıyor. Daracık sokakların çevresindeki eski konutların çoğu dükkan veya kafe olarak değerlendiriliyor. Çarşıda küçük hanlar da bulunuyor.Bir zamanlar Aynalı Çarşısı da bu bölgedeydi. Ünlü Çanakkale türküsünde adı geçen Aynalı Çarşı 1889 yılında Abdülhamit döneminde İlia Halyo tarafından yaptırılmış.
İstanbul’un ünlü Mısır Çarşısı’nın küçük bir örneğiymiş Aynalı Çarşı. Kimi anlatımlara göre Çanakkale Savaşları sırasında İngiliz zırhlısı Queen Elizabeth’in Çanakkale çevresindeki topçu bataryalarına ateşi sırasında yıkılmış. Bir süre yıkık kalmış, ardından da eski haline pek uygun olmayan 14 dükkan inşa edilmiş yerine.
Çanakkale kent gezisi
GUNES ZERRİN MEHMET YAKARTEPE
özgür savaş güney müzik öğretmeni müzisyen piyanist piyano klarnet eğtim fakültesi marmara
Kalesi’nden başlanabilir. Ardından eski mahallelerde sürecek gezinin ilk durağı Türk mahallesi olan Camii Kebir ve Çay mahalleleri, Fatih Camisi gezilip ardından Yahudi Mahallesi, Zafer Meydanı, Nedime Hanım Kız Okulu, Tıflı Camisi, Aynalı Çarşı, Havra, Rum Mahallesi, Eğitim yapıları, Orta Mektep, Cumhuriyet Meydanı, Halk Bahçesi, Kordon, Saat Kulesi, Yalı caddesi ve FetvahaneSokak,Yalı Camisi gibi yer ve mekanlarda dolaşılabilir.

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS