Müzik Video PİYANO Piyanist Musiki Music
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Bendir Piyano Bestelerim Beste No 5 Ne İçindeyin Zamanın Ahmet Hamdi Tanpınar Bestekar Güneş Piyanis

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Yaptığım Besteleri Piyano Tuş Sesleri ve Bendir ile Dinlediniz mi?. Bestelerimi Çok Sesli (Polifoni) Form ile Acaba Sevecek misiniz?
Piyanist Güneş Yakartepe, "No 5 Ne İçindeyin Zamanın " bestesinin Piyano Notalarını yazdı, Polifonik Şekil ile Piyano çaldı ve Söyledi.
Yeni bestelerim Türk Sazları ile Düetleri Piyano Serisi: 5
Yeni besteleri Piyano ve Ney ile Dinleyince Umarım Güzel Bulursunuz, Umarım Hoşunuza Gider.
Yorumlarınızı ve Eleştirilerinizi bekliyorum. Sevgi ve Saygılar...
Bestemin Şiiri Ahmet Haşim'e Aittir.
Güfte: Ahmet Hamdi Tanpınar
Ahmet Hamdi Tanpınar (d. 23 Haziran 1901; İstanbul) – (ö. 24 Ocak 1962, İstanbul), Türk romancı, öykücü ve şair. Aynı zamanda 1942-1946 yılları arasında TBMM'de Maraş milletvekilliği yaptı.
Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Fikri ve Edebi Kişiliği
Hece ölçüsünü şiirimize en iyi uygulayan şairimizdir.
Şiir dilimize yeni bir ses getirmiştir.
Kendine özgü bir söyleyiş geliştirmiştir.
Hikâye ve romanlarında şiirsel bir dil kullanmıştır. Psikolojik derinlik, bilinçaltına inen bir duyarlılık göstermiştir.
Vatan sevgisi, geçmişe hasret gibi temalar işlenmiştir.
Eserleri: Huzur, Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Abdullah Efendi’nin Rüyası, Beş Şehir, Mahur Beste, 19.Asır Türk Edebiyatı, Yaşadığım Gibi.
atı edebiyatından Paul Valéry ile Marcel Proust’u kendisine üstad olarak seçmiştir. Bu yazarlar edebiyatta güzellik ve mükemmeliyete önplanda yer verirler. Onlara göre edebiyat, tıpkı resim ve musiki gibi “güzel sanat”tır. Onlardan farkı, boya ve ses yerine, insanı ve hayatı anlatmada bu iki vasıtadan çok daha zengin olan dili kullanmasıdır.
HMET HAMDİ TANPINAR'IN HAYATI VE ESERLERİ/ÖZET-KISA BİLGİ

Ahmet Hamdi Tanpınar, 23 Haziran 1901 günü İstanbul'da doğdu. Babası Kadı Hüseyin Fikri Efendi memur olduğu için öğrenimini çeşitli illerde yaptı. İlk olarak Baytar Yüksek Okulu'na kaydoldu, ancak daha sonra bu okulu bırakarak Darülfunun'da bulunan Edebiyat Fakültesi'ne girdi. Tanpınar'ın Darülfunun'daki hocaları arasında ünlü edebiyatçı Yahya Kemal de vardı. Şüphesiz Yahya Kemal'in Tanpınar üzerinde büyük etkisi vardı. 1920'de "Altın Kitap" dergisinde ilk şiiri "Musul Akşamları" yayınlandı. Bir dönem "Dergah" isimli bir dergide yazdı.


Darülfunun'dan mezun olduktan sonra çeşitli illerde edebiyat öğretmenliği yaptı. 1934 yılında ise Güzel Sanatlar Akademisi'nde öğretmenlik yapmaya başladı.

Bu sırada Tanpınar, şiir ve hikaye yazmayı sürdürdü. Bir süre sonra İstanbul Üniversitesi'nde kurulan Yeni Türk Edebiyatı Kürsüsü'nün başına geçti.

1942'de Maraş milletvekili olarak meclise girdi. Burada bir dönem görev yaptıktan sonra 1946'de Milli Eğitim Müfettişi oldu. Daha sonra tekrardan İstanbul Üniversitesi'ne döndü. Burada Türk Edebiyat Tarihi üzerine çalışmalar yaptı.

Türk edebiyatının önemli isimlerinden olan Tanpınar, 1962 yılında hayata gözlerini yumdu.

AHMET HAMDİ TANPINAR'IN EDEBİ KİŞİLİĞİ

Tanpınar'ın sanat anlayışında Paul Valery ve Marcel Proust'un önemli etkileri vardır. Şiirlerinde "sanat, sanat içindir" düşüncesini gerçekleştirmeye çalışmıştır. Hikaye ve romanlarında ise "zaman" fikri ön planda olmuş; insanın bilinçaltındaki karmaşıklığını ele almıştır.

AHMET HAMDİ TANPINAR'IN ESERLERİ

Roman
Huzur
Saatleri Ayarlama Enstitüsü
Sahnenin Dışındakiler
Mahur Beste
Aydaki Kadın
Ayna

Deneme
Beş Şehir
Yahya Kemal
Edebiyat Üzerine Makaleler
Yaşadığım Gibi

Hikaye
Abdullah Efendinin Ahmet Hamdi Tanpınar’ını Hayatı, Edebi Kişiliği ve Eserleri

23 Haziran 1901'de İstanbul'da doğdu.1923 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi. Liselerde ve yüksek okullarda çeşitli dersler okuttu. 1939 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Yeni Türk Edebiyatı profesörlüğüne atandı. 1942-1946 yılları arasında Maraş Milletvekili olarak görev yaptı. Bir süre Milli Eğitim müfettişliği yaptı. Sonra 1949 yılında Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ndeki görevine döndü.Bendir Piyano Bestelerim Beste No 5 Ne İçindeyin Zamanın Ahmet Hamdi Tanpınar Bestekar Güneş Piyanist Fan Yayıncılık Şiir Çocuk Kitap Dergi Vitrin Sahaf CD DVD Müzik Türk Halk Müziği Klasik Beğen Paylaş kişi bunu beğendi eski Notalar Dernekler Etkinlikler Videolar Basında Duyurular İletişim Müzik Bilgileri Fasıllar Şiir Antoloji Ana Sayfa Yardım İletişim Şiirİ Kitap Etkinlikler Şarkılar Resim Forum Nedir Üyeler Gruplar Mesajlar Şiirler Top100 A Listesi Yeni Şiirler Günün Şiiri Resimli Şairler E kitap Şiirlerim Şairlerim Şiir Ekle Yetkili Şair Girişi Şarkılar Hikayeleri Dini Günler Arşivi facebook notes dini milli günler ait eserleri arşivi Solistler Kutlu TRT Müzik Kanalı Beğeni Beğen Paylaş kişi bunu beğendi
Tanpınar, Türk edebiyatında makaleleri, romanları, şiirleri ve deneme türünde yazdığı eserleriyle adından çok sık söz edilen bir edebiyatçıdır. Hemen her alanda yaptığı çalışmalar beğenilmiştir. Eserleri ve şahsı üzerine yazılmış birçok makale ve kitap bulunmaktadır. Hatta onun adına bir “ İstanbul Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi” bulunmaktadır.
Tanpınar, Gençlik yıllarında Yahya Kemal ve Ahmet H

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS