Müzik Video PİYANO Piyanist Musiki Music
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

MÜZİK Ses, Frekans Perde Nedir?


 

 

 • Ses Frekans ve Perde Nedir?

   Perdeyi kısaca bir sesin işitme sistemimizde uyandırdığı tizlik pestlik duygusu olarak tanımlayabiliriz.

   Bu duygunun ölçüsü, ses kaynağının titreşim frekansıdır. (dolayısıyla kulağımıza gelen ses dalgalarının frekansıdır).

   Bir Sesin Frekansı arttıkça perdesinin yükseldiğini (tizleştiğini), frekansı azaldıkça da perdesinin düştüğünü (pestleştiğini) söyleriz.

   Böyle olunca, PERDE, frekansın müzik dilindeki karşılığı da denebilir. Perdenin, sesin şiddetine ve dolayısıyla titreşimin genliğine bağlı olmaması, müzik bakımından sevinilecek bir olaydır.

  Müzikte kullanılan ses kaynakları, art arda veya bir arada, çeşitli ve belirli frekanslarda sesler çıkarırlar. Bunların toplamı müziği oluşturur.

   Eğer, frekans (ya da perde) titreşim genliğine (sesin şiddetine) fark edilecek kadar bağlı olsaydı, belirli frekansta ses çıkarabilmek için, titreşimin kesinlikle belirli bir genlikle başlatılması ve ses sürerken bu genliğin tizlikle korunması gerekirdi. Tellere sürdüğü yayı gerekenden biraz daha kuvvetle bastıran bir kemancı perdenin değişmesine neden olurdu.

  Belirli bir sesi çıkarırken sesini gitgide hafifleten bir soprano, dinleyiciler tarafından perdeyi gitgide düşürüyor gibi algılanırdı, vb. Bu durumda, bildiğimiz anlamda bir müziğin yapılmasına olanak bulunamayacağı açıktır. 

  Devamı.. »
 • MÜZİK SESİ KAYNAKLARI NEDİR

  Zamanımızda her şey çok hızlı değişiyor. Bir ömür içinde, taşımacılıkta atlı arabalardan otomobillere, jet uçaklarına, uzay mekiklerine geçildiğini gördük.

  Hesap cetvellerinden, kollu mekanik hesap makinelerinden, avuç içine sığan ve çok daha fazla işlem yapabilen elektronik hesaplayıcılara geçtik.

   Bütün bu hızlı değişimin içinde değişmeyen bir şey var;

  ÇALGILAR hep aynı kalıyor. Keman, klarnet, trombon, tanbur, ut, kanun, ney, piyano, vb, temel yapılar hiç değişmeden ve hatta eskiden yapılmış olanlar örnek alınarak imal ediliyor.

   Niçin? Çünkü, çalgıların temel titreşim elementi olan tellerin, hava sütunlarının ve gergin zarların, özgün eşsiz bazı nitelikleri vardır ve bunların yerine başka şeyler koymak hiçte kolay değildir. 

   

   

  Devamı.. »
RSS