Müzik Video PİYANO Piyanist Musiki Music
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

AKERDEON İle SazEserleri Klasik Türk Müzik NİHAVEND NİKRİZ LONGA Art Fasılı Taksimi Enstrüman List

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Güneş Yakartepe “NİKRİZ-NİHAVEND LONGA” Eserini Senfonik Çok sesli Armoni Notasını Düzenledi ve Akordeon ile İcra etti..
Klasik Türk mûsikîsi veya Türk sanat müziği, makamlı bir Türk müzik türü. Klasik Türk müziği, klasik Batı müziği ve Hint müziği ile beraber dünya üzerinde süreklilik ve gelenek oluşturma bakımından mevcut birkaç klasik müzikten birisi olarak kabul edilir.
Konu başlıkları 1 Etimolojisi
2 Tarihi
3 Günümüzde Klasik Türk müziği
4 Türk müziğinde enstrümanların önemi
5 Dış Bağlan
Klasik Türk sanat müziği saz eserleri
ayrıntılı bilgileri bulunan klasik Türk sanat müziği saz eserlerinin makamlarına göre listesi.
Alt Kategoriler
Acem kürdî makamı
Bûselik
Ferahfezâ makamı
Hicaz makam
Hicazkâr ı
Hüseynî
Hüzzâm
Karcığar
Kürdîli hicazkâr
Mâhur makamı
Muhayyer makam
Muhayyer kürdî
Nihavend makamı
Rast makamı
Sultânîyegâh
Sûzinâk
Şedaraban
Uşşak makamı
Anasayfa
Şarkılar
Türküler
Saz eserleri
Notalar
Topluluğumuzun ilk musiki hocası ve yöneticisi Sayın Söz
Topluluğumuz 1971 yılına kadar aralıksız sürdürdüğü çalışmaları sırasında verdiği 3 büyük salon konseriyle, büyük ilgi ve beğeni kazanmıştır. Musiki çalışmalarında topluğumuzun izlediği başarılı çizgi ve ulaştığı büyüme, içinde bulunduğu topluluğun dışına taşarak, 1 Ocak 1971 yılında BOĞAZİÇİ MUSIKİ DERNEĞİ olarak müstakil bir dernek kurulması zorunluluğunu doğurmuştur. BOĞAZİÇİ MUSIKİ DERNEĞİ, Kadıköy Turizm ve Tanıtma Derneği bünyesindeki çalışmaları sırasındaki ilkelerini korumuş ve performansını daha da arttırarak üç sınıflı bir "Musiki Okulu" şekline dönüşmüştür. Bilimselliğe özen gösteren, ileriye dönük gayretlerini zenginleştirerek hızlandırılan okul, halka dönük uygulamalarıyla da birçok "ilk"e imza atmıştır.

Derneğimizce hedeflenen kalite ve boyuttaki musiki eğitiminin devamı, o andaki mevcut koşullar ve hukuki konuma paralel olarak oldukça güçleşmiştir. Bu nedenle daha bilimsel içeriği, daha zengin çalışmaların gerçekleştirilebilmesi amacı ile 10 Mart 1981 yılında BOĞAZİÇİ MUSIKİ VAKFI kurulmuştur.

Türkiye’de ilk Türk Musiki Konservatuarı olmuştur. Hedefi gençler ve çocuklardır. Vakfımızın kurulmasıyla eğitim daha sağlıklı bir zemine oturtulmuştur. Ayrıca Derneğimiz mezunlarının eğitiminde uzmanlaşmayı sağlayabilmek için, 3 sınıflı bir "Uzmanlık Eğitim Okulu " kurulmuştur.
Ancak bu nokta da, "Vakıf " ve "Dernek" in iki ayrı hukuki yapıda tutulması zorunluluğu, uyumlu ve kesintisiz bir musiki eğitiminin gerçekleştirilebilmesini güçleştirmiştir. Amaçlarımıza ulaşabilmemiz neredeyse olanaksız bir hale geçmiştir. Mevcut iki ayrı ve iki başlı müesseselerin tek bir hukuki çatı altında birleştirilmesi şart olmuştur. Bu amaçla derneğimizin 1987 yılı Mayıs ayındaki olağan kongresinde üyelerimizin büyük çoğunluğuyla Dernek bünyesindeki 3 sınıflı okul, tüm varlıklarıyla Vakıf'a devredilmiştir.DEĞERLİ MUSİKİ SEVERLER,

BUNDAN BÖYLE, SİZ DEĞERLİ DİNLEYİCİLERİMİZE, 37 YILDAN BU YANA HİTAP ETTİĞİMİZ ADIMIZLA SESLENMEYECEĞİZ.

YANİ, “İSTANBUL DEVLET KLASİK TÜRK MÜZİĞİ KOROSU OLARAK, HEPİNİZİ EN İÇTEN SAYGILARLA SELÂMLIYORUZ” HİTABIMIZ ARTIK GEÇMİŞTE KALIYOR ve BUNDAN BÖYLE KORONUZUN İSMİNİ ALIŞIK OLDUĞUNUZ ŞEKİLDE GÖRMEYECEKSİNİZ.

GELECEK GÜNLERDE, ARTIK SİZ DEĞERLİ DOSTLARIMIZA HİTAP EDECEĞİMİZ ADIMIZI, İLK KEZ 14 EKİM 2012 PAZAR GÜNKÜ KONSERİMİZDE KULLANMAK BAHTİYARLIĞINI YAŞADIK.

KIYMETLİ MUSİKİSEVERLER,

CUMHURBAŞKANLIĞI DEVLET KLASİK TÜRK MÜZİĞİ KOROSU OLARAK, HEPİNİZİ EN DERİN SAYGILARIMIZLA SELÂMLIYORUZ.

BAKANLAR KURULU’NUN 12 EKİM 2012 TARİHİNDE RESMİ GAZETE’DE YAYINLANAN KARARIYLA, SİZLERLE BİRLİKTE, TARİHİ BİR OLAYA TANIKLIK ETTİK. ÇÜNKÜ ARTIK TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ, EN ÜST TEMSİL MAKAMI OLAN CUMHURBAŞKANLIĞI’NIN ADININ, BİR TÜRK MUSİKİSİ İCRA TOPLULUĞUNUN İSMİNİN BAŞINA KONULMASINI LÂYIK ve UYGUN GÖREREK, TÜRK MUSİKİSİ HAKKINDA, TARİHİ ÖNEMDEKİ BİR KARARI HAYATA GEÇİRMİŞ BULUNUYOR.

DEĞERLİ DOSTLARIMIZ,

BİLİNDİĞİ GİBİ, YÜZLERCE YILLIK DEVLET GELENEĞİMİZDE, OSMANLI DEVRİNDEN DE ÖNCE, BAYKARA MECLİSLERİ’NDE, TİMURLULAR’DA ve SELÇUKLULAR’DA MUSİKİ, DAİMA DEVLET’İN EN ÜST DÜZEYDE HİMAYESİNDEYDİ.

BU GELENEK, TARİHTEKİ SON DEVLETİMİZDE DE DEĞİŞMEDİ. CUMHURİYETİMİZİN BANİSİ AZİZ ATATÜRK’ÜN, 1923 YILINDA CUMHURİYETİ KURDUĞU GÜNDEN İTİBAREN, OSMANLI SARAYI’NDAN KALDIĞI HALDE YAŞATTIĞI İKİ MÜZİK KURUMU VARDI: PADİŞAHIN MÜZİK MERKEZİ MUZIKA-YI HÜMAYUN’A BAĞLI OLAN FİLARMONİ ORKESTRASI ve TÜRK MUSİKİSİ TOPLULUĞU…

BU İKİ TOPULUK, CUMHURİYETİMİZLE BİRLİKTE, RİYASET-İ CUMHUR FİLARMONİ ORKESTRASI (Kİ BUGÜNKÜ ADI CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASI’DIR) ve RİYASET-İ CUMHUR İNCESAZ HEYETİ ADLARIYLA, YENİ DÖNEMDE DE BÜTÜN KADROLARIYLA ÇALIŞMALARINA DEVAM ETTİLER.
1. Şevk-Efzâ Peşrevi
2. Şevk-Efzâ Saz Semaisi
3. Acemaşiran Saz Semaisi
4. Ney Taksimi
5. Ferahfeza Peşrevi
6. Ferahfeza Âyinden Yörük Semaî
7. Kanun Taksimi
8. Hicakâr Saz Semâisi
9. Mahur Saz Semâisi
10. Tanbur Taksimi
11. Nihavent Saz Semâisi
12. Nihâvent Sirto

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS