Müzik Video PİYANO Piyanist Musiki Music
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

21 ÖMRÜN BİTİRMİŞ VİRANE'MİYEM-ALLAHU ALLAH-Güzel İLAHİ Felsefi Orjinal Konu Forum Galeri

Özel Video

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URLAçıklama

Güneş Yakartepe " Ömrün Bitirmiş Virane'miyem (Allahu Allah)"Senfonik Senfoni-Çok sesli Armoni Notalarını Yazdı Piyano ile İcra etti
Ömrün bitirmiş viranemiyem Aklın yitirmiş divanemiyem
Allahu Allah Allahu Allah
Allahu Allah Allahu Allah

Kanat vururum döner dururum
Yanar kurururm pervanemiyem
Allahu Allah Allahu Allah
Allahu Allah Allahu Allah

Yaşlı gözlerim tutmaz dizlerim
Yolun izlerim mestanemiyem
Allahu Allah Allahu Allah
Allahu Allah Allahu Allah

Aşkî can feda olsa ne fayda
Aşk oku yayda kemanemiyem
Allahu Allah Allahu Allah
Allahu Allah Allahu Allah
Allah u Allah (Hicaz) Ömrün bitirmiş viranemiyem Aklın yitirmiş divanemiyem Allahu Allah Allahu Allah Allahu Allah Allahu Allah Kanat vururum döner dururum Yanar kurururm pervanemiyem Allahu Allah Allahu Allah Allahu Allah Allahu Allah Yaşlı gözlerim tutmaz dizlerim Yolun izlerim mestanemiyem Allahu Allah Allahu Allah Allahu Allah Allahu Allah Aşkî can feda ilahiler ve sözleri ömrün yitirmiş divanemiyem sözleri onsekizbin aleme server olan muhammed sözleri ömrün bitirmiş viranemiyem sözleri divanemiyem sözleri 18 bin aleme server olan muhammed sözleri onsekizbin aleme server olan muhammed ilahi sözleri döner dururum pervanemiyem sözleri annem sevdasından çok uzak kaldım dinle ömrüm bitirmiş viranemiyem sözleri
İslâm İslamiyet Kelimesinin Sözlük Anlamı
İslam kelimesi sözlükte; teslim olmak boyun eğmek itaat etmek anlamlarına gelir. Allah Teala'nın emirlerine teslim olup itaat etmeğe dayanan bir din olması sebebiyle bu dine İslam denilmiştir.
Terim Anlamı
Allah tarafından peygamberler aracılığıyla insanlara bildirilen dünyada ve ahirette insanları mutluluğa ulaştıracak hayat şekli itikadî ve amelî bir nizamdır. İslam akıl sahibi insanları kendi tercihleriyle bizzat hayırlı olan şeylere götüren ilahî bir kanundur.
İslam'ın Mahiyeti
İslam'ın manası teslim olmaktır; Allah'ın emir ve yasaklarına teslim olmak. Allah'ın hükümlerine teslim olmaksızın İslam olmaz. (bk. En'am 162 ve Nisa 65) İnsan Allah'ın yarattığı kuldur.
Allah ilmiyle her şeyi kuşattığından ve hikmet sahibi olduğundan kulluğun gereği O'na teslim olmaktır. Hayatın kanunları insanın Allah'a teslim olmasını gerektirir. Çünkü bu kanunları da insanı da en iyi bilen Allah'tır.
Bütün kâinat ve içindeki her şey o yaratıcının kanunlarına itaat etmektedir. O yüzden bütün kâinatın dini İslam'dır. Güneş ay yıldızlar hep Müslümandır. Dünya hava su ışık ağaçlar taşlar ve hayvanlar da Müslümandır. İslam Allah'a itaat edip teslim olmak demek olduğu için bütün bu varlıkların isyan etmeden Allah'a itaat ettiklerini görmekteyiz. Yani teslim oluşlarına Müslüman oluşlarına şahidiz.
"Allah'ın dininden başkasını mı arıyorlar? Oysa göklerde ve yerde olanların hepsi ister istemez O'na teslim olmuştur ve O'na döndürülüp götürüleceklerdir." (Al i İmran 3/83)
Bu ayette gökte ve yerde olanların teslimiyeti insana örnek olarak gösteriliyor ve deniliyor ki "Ey insan işte sen de böyle teslim olmalısın!" Hz. Ali (ra)'nin de dediği gibi "İslam teslimdir teslimiyettir." Allah'a teslim olmayan kimse Müslüman sayılmaz. İnsan neye teslim olmuşsa ona kul olmuş demektir. İslam imanın bir tezahürü dışa yansımasıdır. İman etmeden teslimiyet yani imansız İslam olur mu? Olsa bile makbul değildir. Münafıklar inanmadan teslimiyet gösteren insanlardır. Günümüzde de gerektiği şekilde iman etmediği Allah'ın hükümlerini içine sindiremediği başka ideolojileri (dinleri) benimsediği halde kendilerini "Müslüman" olarak tanıtan insanlar bu sınıfa girerler. İslamiyetin (teslimiyetin) geçerli olabilmesi için gönül rızasıyla kayıtsız ve şartsız tam bir teslimiyetle Allah'ın şeriatına teslim olmak gerekir.
İnsan da kendi hür iradesi ve tercihiyle Allah'a teslim olursa İslam'ı seçip Müslümanca yaşarsa kâinatın boyun eğdiğine teslim olduğundan artık o kâinatla barışıp uyum sağlar. Böylece bu insan Allah Teala'nın dünyadaki halifesi temsilcisi olur.
İslam dinini kapsamlı olarak kısaca tanımlamak mümkün değildir. Onun kapsamlı tarifi ancak Kur'an ve sünnetin tamamıyla yapılabilir. Çünkü İslam'ın muhtevası ve sınırları Kur'an ve sünnetle çizilmiştir. İslam Kur'an'dan ve sünnetten öğrenilebilir. Yüce Allah bu dini her yönden mükemmel ve kapsamlı kılmıştır. İslam insanın içi ve dışı kalbi ve kalıbı aklı ve vicdanı arzusu ve nefreti duygusu ve hassasiyetiyle Allah'a teslim olup boyun eğmesidir. Kalbini ve aklını elini ve eteğini içini ve dışını Allah'ın hükmü dışındaki her türlü etkiden kurtarmaktır. Güneş Yakartepe " Ömrün Bitirmiş Virane'miyem (Allahu Allah)" İLAHI FORMUNDA Armoni Notalarını Yazdı Piyano ile İcra etti

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS